Czy w Polsce są Modliszki?

mantis religiosa polonica

Mantis Religiosa PolonicaModliszka Zwyczajna odmiany polskiej – to piękny, duży owad, któy coraz liczniej występuje w Polsce.

Gdzie występują modliszki

Modliszki występują niemalże na wszystkich kontynentach. W Polsce ich populacja się powiększa, choć jeszcze kilkanaście lat temu jej jedynym stałym miejscem występowania była Puszcza Sandomierska oraz okolice Lasów Janowskich.
Dzisiaj widywane są na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce, choć informacje o ich obserwacji pochodzą już prawie z całego kraju.

Twoje zdjęcia w najlepszych rękach

Jak szukać modliszek

Modliszek należy szukać na obrzeżach lasów. Lubią one stanowiska ciepłe i dobrze oświetlone. Z moich obserwacji wynika, że łatwiej je spotkać na areałach z wysoką trawą. Najlepiej, gdy są to śródleśne łąki, lub łąki przyległe do lasu.
Obserwacje najlepiej prowadzić końcem lata, w sierpniu i wrześniu. W słoneczny dzień łatwiej je można spotkać, gdyż są to owady ciepłolubne. W sierpniu i wrześniu modliszka jest już w stadium IMAGO, czyli dorosłej formie. Ma w pełni wykształcone skrzydła i jest zdolna do rozrodu. Wtedy to samce przemieszczają się w poszukiwaniu samic.

Samce modliszek są smuklejsze i nieco mniejsze od samic. Tylko one są w stanie pokonywać większe odległości w locie. Samice natomiast są ociężałe, grubsze a ich lot jest możliwy zaledwie na kilka metrów, pod warunkiem, że nie jest najedzona lub „pełna jaj”, wtedy praktycznie są zbyt ciężkie, by móc latać.

mantis religiosa polonica
Samiec Modliszki Zwyczajnej
Samiec – Modliszka Zwyczajna
Samica Modliszki Zwyczajnej
Samica – Modliszka Zwyczajna

Jak długo żyje modliszka

Modliszki niestety prowadzą krótki żywot, a trwa on zaledwie kilka miesięcy. Wykluwają się się na wsionę z jaj umieszczonych w piankowym kokonie. Larwy modliszek są prawie kopiami dorosłych form, jednakże nie posiadają one skrzydeł i prowadzą wyłącznie naziemny tryb życia. Są one maleńkie, rozmiarów niczym mrówka.

Modliszki posiadają swój pancerz, który podczas wzrostu zostaje zrzucony, a ten porzucony pancerzyk nazywamy wylinką. Ilość wylinek określa wiek modliszki, a ten określamy w stadium. Tak świeżo wykluta modliszka jest w stadium L1, po zrzuceniu pierwszej wylinki jest to stadium L2… itd. Stadium tuż przed formą dorosłą nazywamy SUBIMAGO. Wtedy widoczne są już zalążki skrzydeł. Stadium formy dorosłej nazywamy IMAGO. Jedynie modliszki w stadium imago są zdolne do lotu oraz rozrodu.

Stracić głowę z miłości! Jak rozmnaża się modliszka

Modliszki rozmnażają się jedynie w formie dorosłej. Gdy samiec wejdzie w stadium imago zaczyna odbywać loty w poszukiwaniu samicy. Gdy już znajdzie samicę również w stadium imago, wtedy się do niej delikatnie skrada by odbyć kopulację. Stosunek płciowy modliszek może trwać kilka godzin. Samice są całkowicie obojętne wobec samców i zachowują się wtedy biernie. Samiec musi uważać, gdyż samica podczas kopulacji może go zjeść. Podczas kopulacji modliszek możemy zauważyć jak samica odgryza głowę samcowi i zaczyna go zjadać. Ten nawet wtedy nie przerywa kopulacji.

Po kopulacji samica na źdźble trawy, lub gałęzi składa piankowy kokon. Wytwarza ona wtedy piankową wydzielinę, w któej umieszcza jaja. Wydzielina ta twardnieje tworząc jakby piankę. Kokon ten chroni nowe pokolenie przed mrozami oraz warunkami atmosferycznymi. Musi on przetrwać jesień i zimę.

Jakie są największe zagrożenia dla modliszek

Modliszki w naszym kraju są objęte ścisła ochroną. Także zabijanie ich, niszczenie ich siedlisk, lub odławianie jest przestępstwem!

Jak pisałem powyżej, tak modliszki do nie dawna jedynym stałym miejscem występowania tych owadów była Puszcza Sandomierska oraz Lasy Janowskie. Są to owady wrażliwe na zmiany klimatu. Jedna bardzo mroźna zima może zdziesiątkować całą krajową populację.

Niestety polskie modliszki najbardziej zagrożone są przez ludzi. Traktujemy je jako szkodniki, boimy się ich i uważamy, że nas pogryzą. Modliszki często są mylone z Pasikonikami Zielonymi przez co są tępione.

Szkodzą im również opryski jakie rolnicy stosują na polach przyległych do łąk. Łąki też powinno się kosić od maja do pierwszej połowy sierpnia, tak by nie niszczyć ich kokonów zawieszonych na źdźbłach traw, czekających na wylęg młodych do następnej wiosny.

Jednakże moim zdaniem największym zagrożeniem dla modliszek jest wypalanie traw i łąk. Jest to bestialstwo nie tylko dla tych owadów, ale także i innych. W przypadku modliszek w ten sposób można wytępić całe pokolenie i populację na danym obszarze. Spaleniu ulegają kokony, larwy, młode osobniki, ale także i dorosłe, gdyż nei są w stanie uciec.

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu o modliszkach.

najlepsze fotoksiążki

albumy astrofoto astrophoto bokeh closeup deszcz meteorów DIY fotoalbumy fotograf fotografia fotoksiążki fotokubki fotolab fotoobrazy fotorafia krajobrazowa gwiazdy informacja kubek ze zdjęciem kubek z grafiką kubki kurs live makrofotografia mantis mantis religiosa polonica modliszka modliszka polska na prezent na żywo obserwacje odbitki pamiątka perseidy poradnik praying mantis prezent reguła regułą 600 tutorial vlog wyborowefoto wydruki zachód słońca zasada zasada 600

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *